Zaćma – to słowo u wielu osób budzi obawy. Są one w pewien sposób uzasadnione – to jedna z najczęściej występujących chorób narządu wzroku, która może doprowadzić nawet do całkowitej utraty zdolności widzenia. Zaćma wtórna jest stanem, w którym zmętnieniu ulega naturalna torebka soczewki oka, pozostawiona wcześniej bez ingerencji, stan ten może pojawić się jakiś czas po operacyjnym usunięciu zaćmy. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu?
Zaćma wtórna – objawy i niepokojące sygnały
Podczas pierwotnej zaćmy zmętnieniu ulega soczewka oka. Operacyjne leczenie tej choroby polega na jej usunięciu – w oku pozostaje jedynie torebka soczewki własnej, w którą lekarz wszczepia specjalny implant.
Zaćma wtórna – objawy
Objawy zaćmy wtórnej do złudzenia przypominają początkowe objawy zwykłej zaćmy. Występuje więc:
- pogorszenie ostrości wzroku,
- zmniejszenie wyrazistości widzianych barw,
- mniej wyraźne widzenie,
- uczucie przysłonięcia pola widzenia mgłą, mleczną szybą.
Diagnostyka zaćmy wtórnej
Zaćmę wtórną może potwierdzić lekarz okulista podczas badania w gabinecie. Objawy tej choroby są jednak na tyle specyficzne, że ciężko jest je z czymś pomylić.
Nie da się bezpośrednio uniknąć wystąpienia zaćmy wtórnej – jednak niektóre nawyki mogą zmniejszyć to ryzyko. Zawsze warto zadbać o zdrową dietę, zrezygnować z palenia papierosów i chronić wzrok przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Co może być przeciwwskazaniem do zabiegu kapsulotomii? Operacji nie należy wykonywać, gdy obecne jest zapalenie spojówek, błony naczyniowej lub innych struktur w obrębie oka. Przeciwwskazaniem jest też brak współpracy pacjenta – by zabieg się udał, musi on być w stanie świadomie zachować nieruchomą pozycję, patrzeć na wskazany znacznik oraz wykonywać polecenia lekarza.
Potrzebujesz konsultacji okulistycznej w leczeniu zaćmy wtórnej?
Kapsulotomia – jak wygląda leczenie zaćmy wtórnej?
Kapsulotomia to bezbolesny i prosty zabieg, który nie zajmuje wiele czasu. Nie trzeba w szczególny sposób się do niego przygotowywać – warto za to pamiętać, by udając się do gabinetu, zrezygnować z nakładania makijażu. Osoby noszące soczewki będą musiały na czas zabiegu je wyjąć.
Wiązka lasera przedostaje się do torebki soczewki, a zmętnienie usuwane jest za pomocą serii “uderzeń”. Laser podłączony jest do specjalnego mikroskopu, wszystkie ruchy wykonywane są więc z ogromną precyzją. W trakcie usuwania zaćmy pacjent nie może wykonywać gwałtownych ruchów.
Na szczęście dla pacjenta – zabieg usunięcia zaćmy wtórnej jest mniej skomplikowany i bardziej komfortowy, niż usuwanie zaćmy pierwotnej. Trwa kilka do kilkunastu minut, a około pół godziny później można już wrócić do domu. Trzeba jedynie pamiętać, że jeszcze przez kilka godzin może utrzymywać się pogorszenie widzenia.
Czy zaćma wtórna może się powtórzyć?
Nawrót zaćmy wtórnej nie jest możliwy. Przy pomocy lasera w torbie tylnej naturalnej soczewki, „wycinany” jest otwór, szerszy niż źrenica oka. Czasami, bardzo rzadko otwór ten może ulec zwężeniu i przeszkadzać pacjentowi. W takim przypadku, ponownie przy pomocy lasera YAG poszerzamy otwór, aby uzyskać przeciętność ośrodków optycznych w osi widzenia.
Zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej
Po usunięciu zaćmy wtórnej oczy są nadmiernie wrażliwe na światło, a ostrość widzenia pogarsza się. Dopóki te objawy nie ustąpią – co zazwyczaj trwa kilka godzin – nie należy pracować przed komputerem ani prowadzić pojazdów. Nie wolno pocierać ani uciskać oka! Jeszcze przez kilkanaście dni po zabiegu pacjent może zauważać w polu widzenia tak zwane “muszki” – które są w rzeczywistości fragmentami wyciętej torebki soczewki. Nie jest to zjawisko niepokojące i powinno ustąpić samoistnie.
Po zabiegu należy przez pewien czas stosować leki przeciwzapalne w kroplach (jeśli dotychczas pacjent przyjmował inne leki w kroplach – należy nadal przyjmować je w ten sam sposób). Jeśli jednak w oku pojawią się błyski, lub wystąpi ból – trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza!
Zaćma wtórna to problem, który może przytrafić się każdemu pacjentowi po operacji zaćmy. Zabieg, który pozwala ją usunąć, jest jednak prosty i szybki, a jego rokowania – wręcz doskonałe. Ostrość wzroku poprawia się praktycznie od razu – niekiedy jeszcze w trakcie zabiegu!