Pandemia koronawirusa zmusiła większość ludzi do zmiany swoich codziennych nawyków. Jedną z rzeczy, która stała się znacznie bardziej powszechna, jest praca i nauka zdalna. W nowej rzeczywistości dzieci – zamiast spędzać lekcje w szkolnych ławkach – uczą się poprzez obecność na zajęciach zdalnych, korzystając z komputerów, tabletów i telefonów. Czy można zminimalizować niekorzystny wpływ ekranów na oczy najmłodszych?
Czas, jaki dzieci spędzają przed ekranem, stał się nagle znacznie dłuższy. Codzienne godziny przed monitorem to dla wzroku ogromny wysiłek, który skutkuje przemęczeniem, bólem głowy, pieczeniem i suchością oczu. Wzrok dziecka może ulec stałemu pogorszeniu – zgodnie z wynikami aktualnych badań, nauka zdalna wpływa na zwiększenie rozpowszechnienia krótkowzroczności.
Pandemia koronawirusa – czy ma wpływ na wzrok dzieci?
Pandemia to nie tylko zdalna nauka – to także znaczne ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Konieczność ograniczenia, ze względów epidemiologicznych, kontaktów towarzyskich sprawiła, że spotkania i rozmowy z rówieśnikami także odbywają się teraz online.
Ekrany stale emitują niebieskie światło, które nie jest dla naszych oczu obojętne – naraża je na ciągłe podrażnienia, co może przyczynić się do pogorszenia jakości wzroku. Wzrok ludzi – więc również dzieci – nie jest ewolucyjnie przystosowany do spędzania tak długiego czasu przed ekranami. Gdy patrzymy na rzeczy położone blisko, zmuszamy mięśnie odpowiedzialne za akomodację (czyli dostosowywanie oka do widzenia z różnych odległości) do naprężeń. Jeśli aparat wzrokowy stale zmuszany jest do intensywnej pracy, zwiększa się ryzyko problemów z wyraźnym widzeniem.
Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?
Pracując przed komputerem, warto zadbać o przestrzeganie kilku ważnych zasad, które sprawią, że oczy będą mniej narażone na przemęczenie. Nie dotyczą one wyłącznie dzieci – świetnie sprawdzą się także w przypadku dorosłych, którzy pracują zdalnie lub specyfika ich pracy wymaga codziennego spędzania czasu przed ekranem. O czym warto pamiętać?
Regularne przerwy – co 20 minut warto dać oczom odpocząć. Nie musi to trwać długo – wystarczy przez około 20 sekund popatrzeć na coś, co położone jest daleko. Spokojne wpatrywanie się w odległe obrazy to dla naszych oczu najlepszy relaks i rozluźnienie.
Odpowiednie oświetlenie – oczy najbardziej lubią światło dzienne, jeśli jednak nie ma możliwości pracy w takich warunkach, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie: tak, by kontrast pomiędzy ekranem a otoczeniem był możliwie najmniejszy.
Ustawienie monitora – od 45 do 75 cm od naszej twarzy, nieco poniżej poziomu oczu. Warto zadbać również, by monitor miał zmniejszoną jasność i większy kontrast.
Zamykanie oczu i mruganie – pracując przed komputerem, często zapominamy o mruganiu i robimy to zbyt rzadko, co utrudnia prawidłowe nawilżenie oczu. Oczy warto zamknąć na dłużej w sytuacji poczucia zmęczenia światłem ekranu: minuta w ciemności to nie tylko odpoczynek dla oczu, ale także świetne ćwiczenie relaksacyjne.
Profilaktyka chorób oczu w czasie pandemii
Jak dbać o wzrok w czasie pandemii? Poza opisanymi wyżej zasadami pracy przy komputerze – warto zadbać o odpowiednią dietę. Zdrowe posiłki, bogate w witaminę C, A oraz E, kwasy omega-3, niezbędne mikroelementy i składniki odżywcze – ułatwią utrzymanie oczu w doskonałym stanie. Nie można zapominać też o piciu odpowiedniej ilości wody!
Po pracy i nauce dobrze jest wybrać odpoczynek na świeżym powietrzu, spacery i aktywność fizyczną. To doskonała ochrona oczu i zminimalizowanie ryzyka krótkowzroczności. W czasach pandemii warto zamiast książki lub serialu wybrać wyjście z domu.
Co zrobić by wzrok dziecka się nie pogarszał?
Ochrona wzroku dzieci to ważne zadanie. Jak zadbać o to, by najmłodsi mogli cieszyć się doskonałą jakością widzenia przez długie lata?
Bardzo ważne są regularne badania okulistyczne. Przegląd wzroku dziecka umożliwi określenie obecności wady i jej wielkości, a także ewentualny dobór szkieł korekcyjnych. Im wcześniej zostanie wykryta wada, tym lepiej: często odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie umożliwi uniknięcie noszenia okularów w wieku dorosłym.
Gdy tylko to możliwe, warto wybierać naukę z wykorzystaniem tradycyjnych metod, a podczas nauki zdalnej dziecko powinno mieć prawidłowo przygotowane stanowisko pracy i monitor. Nie należy zaniedbywać aktywności fizycznej i odpowiedniej dawki przebywania na świeżym powietrzu – oczy dzieci będą z pewnością wdzięczne za codzienny spacer.
Nauka zdalna niesie za sobą zagrożenia dla wzroku dzieci. Można jednak je minimalizować – dbając o odpowiednią higienę pracy, odpoczynek i zdrowy styl życia. Problemy z oczami warto jak najszybciej konsultować ze specjalistą – zwiększa to szansę na zachowanie dobrego wzroku i poprawia jakość codziennego życia.