Masz wadę wzroku i chcesz chronić wzrok przed słońcem? Są na to dwa sposoby – połączenie korekcyjnych soczewek kontaktowych z okularami przeciwsłonecznymi „zerowymi” lub okulary przeciwsłoneczne korekcyjne w jednym. W tym artykule omawiamy temat okularów przeciwsłonecznych z korekcją – co to takiego, jak działają i jak wybrać najlepsze. Odpowiadamy też na kilka pytań najczęściej zadawanych naszym optykom.
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – czym są?
Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne 2w1 to – jak sama nazwa wskazuje – okulary, które chronią przed promieniowaniem UV i jednocześnie pełnią funkcję korekcyjną. Gwarantują zatem wyraźne widzenie osobom dotkniętym krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem, a także zabezpieczenie oczu przed promieniowaniem słonecznym i komfort nawet w mocnym świetle. Występują w dwóch wariantach: zintegrowane okulary przeciwsłoneczno-korekcyjne i okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną (ruchomą; możliwą do zdjęcia i założenia w dowolnym momencie, również na już posiadane okulary korekcyjne). Rozwiązanie to powstało jako alternatywa dla osób, które nie lubią lub nie mogą korzystać z soczewek kontaktowych.
Znaczenie ochrony wzroku przed słońcem
Okulary przeciwsłoneczne to sprawa nie tylko wygody przy słonecznej pogodzie. Promieniowanie UV jest bowiem wysoce szkodliwe. Może powodować uszkodzenia powieki, rogówki, soczewki wewnątrzgałkowej czy siatkówki. To z kolei stwarza duże ryzyko wystąpienia poważnych chorób narządu wzroku: zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i nowotworu skóry wokół oczu. W łagodniejszym wariancie nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV skutkuje łzawieniem, swędzeniem, specyficznym uczuciem piasku pod powiekami, a nawet bólami migrenowymi i światłowstrętem.
Pamiętaj, że promieniowanie UV jest niebezpieczne o każdej porze roku – również w okresie jesień-zima i w pochmurny dzień. Wtedy po prostu do Twojego oka dociera go mniej, ale nadal stanowi zagrożenie. Nasza rada to: nie myl promieniowania ultrafioletowego ze światłem! Wtedy też zrozumiesz, że najtańsze okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, mające wyłącznie przyciemnione soczewki, ale pozbawione certyfikowanych filtrów UV, nie zapewnią Ci niezbędnej ochrony. Wręcz przeciwnie – spowodują rozszerzenie źrenicy i sprawią, że do Twojego oka dotrze więcej szkodliwego promieniowania.
Soczewki fotochromowe
Soczewki fotochromowe, nazywane adaptacyjnymi lub po prostu fotochromami, to specjalne szkła, które stopniowo ciemnieją pod wpływem światła słonecznego. Okulary słoneczne z korekcją z takimi soczewkami w pomieszczeniu tracą przyciemnienie, a po wyjściu na zewnątrz je zyskują. To ciekawa alternatywa dla standardowych okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych, w których kolor soczewek nie ulega zmianie. Polecana jest zwłaszcza kierowcom, rowerzystom i osobom często przechodzącym z pomieszczenia na zewnątrz.
Taki efekt jest możliwy dzięki specjalnej budowie soczewki fotochromowej – obecności pigmentów fotochromowych. Aktywowane przez promieniowanie UV zmieniają swój kształt. Jedno z wiązań atomowych rozrywa się, co powoduje obrócenie całej cząsteczki i zmniejszenie przenikania światła przez szkło. Im lepsze soczewki fotochromowe, tym gotowe okulary przeciwsłoneczne korekcyjne szybciej ulegają potrzebnej zmianie.
Ochrona przed promieniowaniem UV
W optyce wyróżniamy następujące kategorie zabarwienia soczewek w okularach przeciwsłonecznych:
- Kategoria 0 – bardzo niska ochrona; blokuje 0-20% promieniowania UV;
- Kategoria 1 – niska ochrona; blokuje 20-56% UV; odpowiednie na pochmurne dni;
- Kategoria 2 – średnia ochrona; blokuje 57-81% UV; na umiarkowane światło;
- Kategoria 3 – mocna ochrona; blokuje 82-92% UV; najpopularniejsza i dobra na lato;
- Kategoria 4 – bardzo mocna ochrona; blokuje 93-96%; sprawdza się np. podczas wspinaczki wysokogórskiej.
Dobre okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne w jednym zapewniają ochronę przed UV potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami europejskimi. Znajdziesz je w salonach optycznych, ale nie w aptece, w drogerii czy na sezonowych stoiskach. Aby zadbać o bezpieczeństwo Twoich oczu, zwróć uwagę na budowę okularów. Te powinny przylegać do twarzy, by zapobiec przedostawaniu się światła bokiem. Optyk pomoże Ci dobrać i dopasować zarówno soczewki okularowe, jak i oprawki!
Wybór odpowiednich soczewek
Niezależnie od tego, czy wybierasz okulary przeciwsłoneczne korekcyjne damskie czy męskie, zwróć uwagę na te elementy:
- Rodzaj korekcji wzroku. Soczewki muszą zapewniać wyraźne widzenie i korekcję posiadanej przez Ciebie wady widzenia. Skonsultuj to z okulistą lub optometrystą. Być może nie obejdzie się bez badania wzroku.
- Filtr UV. Znasz już dostępne kategorie soczewek pod względem filtrowania promieniowania UV. Wybierz takie, które będą pasować do Twoich potrzeb i trybu życia. Prawdopodobnie najlepszy wybór to druga lub trzecia kategoria soczewek – dobra na spacer po mieście, na plażę i do samochodu.
- Rodzaj soczewek. Do dyspozycji masz m.in. soczewki fotochromowe i polaryzacyjne (tu przeczytasz o nich więcej: https://www.visus.pl/polaryzacja-w-okularach-korekcyjnych/). Możesz też wybierać między różnymi kolorami szkieł: pomarańcz, brąz, zieleń i szarość to tylko kilka z nich. Każdy sprawdza się w nieco innych okolicznościach.
- Materiał. Soczewki powstają z jednego z dwóch głównych materiałów: szkła mineralnego („prawdziwego szkła”) lub plastiku (nazywanego szkłem organicznym). Cechują je określone zalety i wady. Zapytaj o to przed zakupem okularów!
Wybór okularów odpowiednich do kształtu twarzy
Skoro od lat okulary przeciwsłoneczne są elementem mody i stylu życia, dobór szkieł i oprawek pod względem kształtu twarzy i typu urody jest bardzo ważny. Osoby z owalnymi twarzami to szczęściarze – pasują im wszystkie oprawki. Twarz okrągła wymaga prostokątnych, kanciastych oprawek, które optycznie ją wydłużą. Twarz kwadratowa odwrotnie – świetnie wygląda w okrągłych okularach korekcyjnych przeciwsłonecznych. Pozostaje jeszcze twarz trójkątna (kształt serca). Do niej warto dobrać okulary bezramkowe (tzw. patentki) lub zaokrąglone u dołu i z delikatną obwódką.
Często zadawane pytania
Wiesz już, że można zaaplikować szkła korekcyjne do okularów przeciwsłonecznych i cieszyć się komfortem stosowania produktu 2w1. Odpowiedzmy teraz na inne popularne pytania.
Czy przeciwsłoneczne okulary korekcyjne są droższe od zwykłych?
Wykonanie przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych wymaga więcej pracy i materiałów niż w przypadku okularów standardowych, czyli wyłącznie korekcyjnych lub wyłącznie przeciwsłonecznych. Musisz więc liczyć się z nieco większym wydatkiem. Zazwyczaj do ceny wybranych oprawek i standardowych szkieł doliczana jest dodatkowa opłata za barwienie soczewek i filtr UV.
Jak dbać o korekcyjne okulary przeciwsłoneczne?
Przede wszystkim regularnie i prawidłowo czyść swoje okulary. Co kilka dni myj je wodą i mydłem, a codziennie przecieraj miękką ściereczką. Możesz też użyć specjalnych chusteczek do czyszczenia okularów, ale koniecznie kup je w salonie optycznym, nie supermarkecie. Okulary zdejmuj oburącz, zamiast jedną ręką – to zapobiegnie uszkodzeniu zauszników. Nie kładź się w okularach, by ich nie wykrzywić. I oczywiście nieużywane okulary przechowuj w etui.
Czy warto inwestować w droższe korekcyjne okulary przeciwsłoneczne?
Zastosowanie zaawansowanych materiałów i technologii zwiększa trwałość okularów, ale też ich cenę. Podobnie jest z powłokami uszlachetniającymi – nadają one okularom dodatkowe funkcje (np. filtrowanie światła niebieskiego czy zwiększoną odporność na zabrudzenia), ale ich wykonanie również oznacza większy wydatek. W ostatecznej cenie produktu udział ma także materiał – tytanowe zawsze będą droższe niż plastikowe, bo łączą w sobie wytrzymałość i lekkość.
Są jednak elementy, które zwiększają cenę okularów, ale nie muszą oznaczać ich lepszej jakości. Mowa o logo marki na zauszniku. Czasami markowe okulary korekcyjne przeciwsłoneczne prezentują jakość podobną do standardowych produktów, a inne rzeczywiście zachwycają starannym wykonaniem, trwałością i wyjątkowym designem. To ile kosztują okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, różni się też w zależności od miasta, a nawet salonu optycznego.
Okulary lepszej jakości zawsze stanowią inwestycję, zwłaszcza jeśli prowadzisz dynamiczny tryb życia. A czy warto zapłacić więcej za określony wygląd oprawek? To już zagadnienie do indywidualnego rozważenia.
Podsumowanie
Jeśli do tej pory zdarzało Ci się zakładać okulary przeciwsłoneczne na okulary korekcyjne, bo nie znałeś innego rozwiązania, to wiedz, że przyszedł czas na zmiany! Dziś w niemal każdym salonie optycznym możesz zamówić okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne 2w1, które ochronią Twój wzrok przed promieniowaniem UV i zapewnią wyraźne widzenie, a przy tym będą ciekawym elementem Twojej stylizacji. Tylko od Ciebie zależy, jakie wybierzesz!