Wybór odpowiednich okularów korekcyjnych nie zawsze jest prosty — warto jednak poświęcić mu nieco więcej uwagi, ponieważ szkła i oprawki to często duży wydatek i zakup na lata. Dobrze dobrane okulary przez okulistę znacznie zwiększają codzienny komfort życia: czy warto inwestować w szkła polaryzacyjne? Co daje polaryzacja okularów i na czym to polega?
Co to polaryzacja w okularach?
Na początek warto zacząć od wyjaśnienia podstawowych definicji. Co to jest polaryzacja? By zrozumieć jej działanie, należy przyjrzeć się właściwościom światła słonecznego, które w swojej naturalnej formie jest niespolaryzowane, czyli emitowane w sposób nieuporządkowany we wszystkich kierunkach. Jeśli promień takiego światła trafi na swojej drodze na gładką powierzchnię (taką, jak szkła okularów), powstaną odblaski: smugi, które utrudniają wyraźne widzenie, a dodatkowo wywołują nieprzyjemne odczucia, skutkujące koniecznością częstego mrugania oraz mrużenia oczu.
Polaryzacja w okularach zauważalnie zwiększa więc komfort, szczególnie w słoneczne dni. Nie chodzi tu jednak tylko o wygodę, ale również o bezpieczeństwo: w wielu sytuacjach nawet chwilowe osłabienie jakości widzenia może stanowić duże zagrożenie. Jednym z przykładów z życia codziennego jest jazda autem: wystarczy moment nieuwagi, by doszło do wypadku!
Czym się różnią okulary polaryzacyjne od zwykłych? Okulary z polaryzacją blokują refleksy i widoczne odblaski, zwiększają kontrast i wyrazistość widzianego obrazu. Dzięki soczewce polaryzacyjnej rozproszone fale światła skupiają się w jedną, co pozwala na postrzeganie świata bez zniekształceń i przekłamań.
Rodzaje polaryzacji
W dobrze dobranych okularach blokowane są poziomo padające promienie światła, które odpowiadają za niepożądane zjawiska optyczne. Jednocześnie, szkła polaryzacyjne w okularach nie zatrzymują promieni światła padających pionowo, dzięki którym możliwe jest widzenie kształtów, kolorów i obrazów.
W zależności od jakości materiałów, z których wykonane są okulary, technologii produkcji i innych parametrów, szkła mogą kosztować od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Warto zwrócić uwagę na filtr UV: nie wszystkie modele okularów z polaryzacją są w niego wyposażone!
Co daje polaryzacja w okularach?
Polaryzacja światła w okularach najczęściej wykorzystywana jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. To rozwiązanie doskonale sprawdza się jednak także w okularach korekcyjnych, noszonych na co dzień. Ochrona przed odblaskami światła sprawia, że wykonywanie wielu czynności staje się bardziej komfortowe. Słońce przestaje oślepiać, dzięki czemu można czuć się pewniej… i bezpieczniej. Dodatkowo redukcja podrażnień oczu przekłada się na lepsze samopoczucie i zmniejszoną częstotliwość występowania bólów głowy. Warto również wspomnieć o zmarszczkach: gdy nie musimy stale mrużyć oczu, będą one pojawiały się wolniej! Okulary z polaryzacją są więc inwestycją, która korzystnie wpływa na stan narządu wzroku, sprawia, że widzimy wyraźniej i lepiej, a także – mamy lepsze samopoczucie.
Po czym poznać okulary polaryzacyjne?
Istnieje kilka sposobów, które umożliwiają sprawdzenie tego, czy okulary, z którymi mamy do czynienia, są polaryzacyjne. Oto kilka prostych testów, które można przeprowadzić w każdych warunkach.
- Spojrzenie na wodę: polaryzacja znacząco zmniejsza ilość odbijającego się od wody światła słonecznego. Wystarczy rzut oka na jezioro, morze lub rzekę. Jeśli szkła wyposażone są w polaryzację, możliwe będzie dostrzeżenie tego, co znajduje się pod powierzchnią wody. Zniknie również konieczność mrużenia oczu przy patrzeniu na odbijające się promienie słońca.
- Jak sprawdzić polaryzację okularów przy komputerze? Można to zrobić, jeśli dysponujemy nowoczesnym sprzętem, którego ekran wyposażony jest w technologię ograniczającą lśnienie. Okulary należy skierować na ekran, a następnie – obrócić je na bok. Widoczne w nich fragmenty ekranu powinny stać się ciemne.
- Czym się różnią okulary polaryzacyjne od zwykłych? Różnice są wyraźnie widoczne – można więc przeprowadzić test porównawczy. Wystarczy dysponować drugą parą okularów i wiedzieć, czy są one spolaryzowane, czy też nie. Obie pary okularów można umieścić przed sobą, i jedne z nich obrócić o 60 stopni. Jeśli dwie pary są spolaryzowane – nakładający się obszar stanie się ciemny. W innym przypadku nie będzie widoczna żadna różnica
Czy warto kupić okulary z polaryzacją? Wady i zalety okularów polaryzacyjnych
Okulary korekcyjne z polaryzacją niewątpliwie mają wiele zalet. Czy mają również wady? Przyjrzyjmy się ich właściwościom.
Polaryzacja okularów – zalety
- Eliminacja rażących odblasków
- Większa ostrość widzenia i lepsze nasycenie barw
- Wyższy kontrast obrazu
- Przeciwdziałanie mrużeniu i łzawieniu oczu
- Zapobieganie zmarszczkom mimicznym
- Zmniejszenie podrażnień oczu i bólów głowy
- Większe bezpieczeństwo przy prowadzeniu auta w słoneczny dzień
Polaryzacja szkieł – wady
Ciężko mówić o wadach okularów z polaryzacją. Polaryzacja szkieł jest jednak w pewnych sytuacjach niezalecana. Takich okularów nie powinni nosić narciarze, snowboardziści oraz inne osoby uprawiające sporty zimowe. Polaryzacja sprawia, że widoczna w nich warstwa śniegu staje się bardzo jednolita, przez co ciężko jest odróżnić pokrywę śnieżną od warstwy lodu. Noszenie szkieł z polaryzacją może również utrudniać odczytywanie danych na ekranach LCD oraz GPS. Warto również pamiętać, że obraz widziany w okularach z polaryzacją w czasie nocy jest zaburzony i zauważalnie ciemniejszy, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców aut oraz rowerzystów.
Czy polaryzacja w okularach i filtr UV to to samo?
Okulary — szczególnie przeciwsłoneczne — często wyposażone są w oba te filtry, jednak są one czymś innym i należy je od siebie odróżniać. Zadaniem filtra UV jest blokowanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, które szkodzi oczom i skórze — nie wpływają na redukcję oślepiającego blasku światła. Okulary z polaryzacją poprawiają jakość widzenia, zapewniają lepszą ostrość obrazu, wyraźniejsze kolory i zmniejszenie intensywności docierających do oczu odblasków.
Okulary korekcyjne z polaryzacją to rozwiązanie, które zwiększa komfort i poziom bezpieczeństwa — szczególnie w przypadku kierowców, osób, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i tych, którzy uprawiają sporty związane z wodą. Wybór polaryzowanych szkieł jest też skutecznym sposobem na zadbanie o zdrowie swoich oczu i lepsze samopoczucie.