Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych ciepłych dni zaczynamy częściej sięgać po okulary przeciwsłoneczne. Nic w tym dziwnego – szkła z filtrem dobrze chronią nasze oczy przed drażniącymi je promieniami słońca, a jednocześnie mogą być modnym dodatkiem i świetnym dopełnieniem każdej stylizacji. Dlaczego warto pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie i jak wybrać te idealne?
Okulary przeciwsłoneczne męskie i damskie: dlaczego warto je nosić?
Okulary przeciwsłonecznie nie tylko zmniejszają dyskomfort wywołany oślepiającym światłem słońca. Ich głównym zadaniem jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które dla narządu wzroku jest szczególnie niekorzystne. Posiadamy pewne mechanizmy ochronne, które mają za zadanie zminimalizować wpływ światła słonecznego na oczy – z pewnością zauważyłeś, że w słoneczne dni odruchowo mrużysz oczy. Źrenice pod wpływem światła zwężają się, a dodatkową ochronę stanowi cienka warstwa filtru łzowego na powierzchni gałki ocznej. Nie jest to jednak wystarczające – bez okularów przeciwsłonecznych oczy prędzej czy później ulegną uszkodzeniom.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do zmęczenia oczu, zaczerwienienia, pieczenia, uczucia piasku pod powiekami. Te bardziej poważne konsekwencje pojawiają się natomiast wraz z upływem lat: w dłuższej perspektywie mogą rozwijać się liczne schorzenia okulistyczne, takie jak stany zapalne spojówek lub rogówek, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, nowotwory. Prostą i skuteczną metodą na uniknięcie takich problemów są okulary przeciwsłoneczne. Nie wszystkie dostępne w sklepach modele zagwarantują jednak odpowiednio wysoki poziom ochrony – z tego artykułu dowiesz się, jak dokonać odpowiedniego zakupu.
Dobre okulary przeciwsłoneczne, czyli jakie?
Dobre okulary przeciwsłoneczne to znacznie więcej, niż przyciemniane szkła. Co więcej – tanie, dostępne na targowiskach lub w marketach modele mogą wręcz przyczynić się do pogorszenia stanu Twoich oczu! Często, nawet pomimo naklejki informującej o filtrze UV, takie okulary nie chronią przed promieniowaniem. To właśnie dlatego warto zainteresować się przede wszystkim ofertą znanych na rynku, sprawdzonych producentów. A także unikać kupowania okularów na bazarach, w sklepach odzieżowych lub przy nadmorskich deptakach.
Damskie oraz męskie okulary przeciwsłoneczne o kusząco niskich cenach nie bez powodu kosztują tak mało. Jedynym elementem, który ma chronić oko przed słońcem, są w nich przyciemnione szkła, a same oprawki wykonane są zazwyczaj z kiepskiej jakości materiałów. Przyciemniana szybka sprawia, że schowana za nią źrenica rozszerza się, by wpuszczać więcej światła – a ponieważ szkła pozbawione są filtra, to promieniowania dostaje się do oka tak naprawdę więcej, niż gdybyśmy zdecydowali się w ogóle ich nie zakładać. Co jest więc ważne w dobrych okularach przeciwsłonecznych?
- Powłoka polaryzacyjna – okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne chronią przed oślepieniem przez odbijające się od różnych powierzchni światło. Jest to szczególnie przydatne kierowcom: podczas jazdy unikają niebezpieczeństwa związanego ze zmniejszoną widocznością.
- Filtr UV 400 – zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.
- Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne – doskonałe rozwiązanie dla osób z wadą wzroku, które na co dzień noszą “zwykłe” okulary. Szkła korekcyjne, które jednocześnie są przyciemnione i chronią przed promieniowaniem, to znacznie lepsze rozwiązanie niż zwykłe nakładki przeciwsłoneczne na okulary.
- Poziom przyciemnienia szkieł w okularach – wpływa na poziom ochrony przed słonecznymi olśnieniami. Im są ciemniejsze, tym mniej będzie raziło światło słoneczne. Ten parametr trzeba dobrać indywidualnie do swoich potrzeb: zależnie od tego, w jakich warunkach pogodowych będziemy korzystać z okularów. Pomocy w dokonaniu wyboru z pewnością udzieli Ci optyk – tu możemy przejść do kolejnego zagadnienia, a mianowicie…
Gdzie najlepiej kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem?
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, okulary przeciwsłoneczne damskie oraz męskie – można je kupić praktycznie wszędzie, zwłaszcza w letnim sezonie wakacyjnym. Okulary o przeróżnych kształtach i kolorach oprawek łatwo znaleźć w drogeriach, marketach, a nawet na stacjach benzynowych. Jeśli jednak poczujesz pokusę, by nabyć taki produkt niejako “przy okazji” – przemyśl swoją decyzję, ponieważ zdecydowanie lepiej jest kupować okulary przeciwsłoneczne w miejscu do tego przeznaczonym, czyli u optyka. Dlaczego?
Przede wszystkim – w salonie optycznym pracują specjaliści. Są oni w stanie udzielić wielu cennych wskazówek: wiedzą, jak sprawić, by twarz wyglądała w okularach dobrze, na co trzeba zwrócić uwagę wybierając szkła i jak dobrać te najlepsze, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje. Ponadto, wybór okularów w salonie optycznym jest zazwyczaj znacznie większy, a oferowane modele są o wiele wyższej jakości, niż te dostępne w przypadkowych miejscach. Fakt, że wyższa jest również ich cena – jednak to opłacalna inwestycja, gdyż będą mogły posłużyć Ci przez wiele lat. A jeśli zdecydujesz się na model o kształcie uniwersalnym, ponadczasowym, to nie będziesz musiał obawiać się, że wyjdzie w nadchodzącym czasie z mody.
Jak dobrać oprawy okularowe do kształtu twarzy?
Odpowiedni dobór okularów przeciwsłonecznych musi uwzględniać specyfikę rysów twarzy każdego z nas. To nie tylko kwestia estetyki – ale także funkcjonalności i komfortu. Jakie rodzaje okularów pasują do poszczególnych kształtów twarzy?
- Przy okrągłej twarzy warto pokierować się zasadą przeciwieństwa i wybrać model o wydłużonym kształcie, unikając jednak zasłaniania brwi. Dobrym wyborem będą okulary prostokątne, “kocie oczy”, wayfarer lub ostre, geometryczne kształty.
- Do twarzy o wyrazistych kościach policzkowych doskonale pasują okrągłe okulary przeciwsłoneczne. Wyrównują proporcje i najlepiej podkreślają atuty takiego typu urody. Warto sięgać po delikatne oprawki o lekkiej konstrukcji.
- Twarz owalna – tu pole do wyboru jest największe. Regularne rysy o dobrych proporcjach współgrają z każdym kształtem, choć trzeba uważać na modele o bardzo masywnych, grubych oprawkach, gdyż mogą one te proporcje zaburzać.
- Twarz kwadratowa lub prostokątna zyska na atrakcyjności w okularach przeciwsłonecznych typu oversize.
- Twarz w kształcie serca – czyli taka zwężająca się ku dołowi – potrzebuje oprawek, które zmniejszą dysproporcję pomiędzy małą brodą a wydatnymi brwiami. Trzeba więc zrezygnować z prostych linii na górze, a w zamian wybrać zaznaczony dół oprawek. Dobrym kształtem będą “kocie oczy” lub aviatory.
Modne okulary przeciwsłoneczne 2022
Modowe trendy zmieniają się z roku na rok. Jeśli więc nie chcesz sięgać po klasykę, a wolisz coś, co w tym sezonie jest szczególnie na topie – to w roku 2022 na wybiegach królują:
- okulary inspirowane kształtem gogli narciarskich,
- kolorowe, jaskrawe, ozdobne oprawki,
- jasne oprawki w odcieniach beżu i różu,
- oprawki o kształcie kocich oczu,
- prostokątne, czarne okulary w stylu lat 90,
- okulary typu lenonki – w nowoczesnej odsłonie.
Przeciwsłoneczne okulary damskie, męskie i dziecięce to zakup, na którym nie warto nadmiernie oszczędzać. Wysokiej jakości, dobrze dobrane okulary pozwolą Ci cieszyć się komfortem ich noszenia i świetnym wyglądem, a jednocześnie uchronią Twoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie – wybierz się do salonu optycznego by znaleźć model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.