Codziennie miliony osób korzysta z okularów. Niezależnie od tego, czy są to okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne czy pełniące wyłącznie funkcję estetyczną, zawsze wymagają regularnej i starannej pielęgnacji. Tylko w ten sposób z ich powierzchni znikają zabrudzenia, zaburzające jakość widzenia i z perspektywy czasu mogące powodować nawet ból głowy, oczu czy pogorszenie wady wzroku. Jak czyścić okulary, by ich nie uszkodzić i by były pozbawione smug? W tym artykule omawiamy najskuteczniejsze metody.
Sposoby na mycie okularów – jak i czym czyścić okulary?
W myciu okularów znaczenie ma zarówno technika, jak i wykorzystywany do tego środek. Zanim wybierzesz konkretne, upewnij się, że w ten sposób nie zarysujesz szkieł ani nie uszkodzisz powłok ochronnych, na przykład antyrefleksyjnej.
Mycie okularów płynem do mycia naczyń
Mycie okularów płynem do naczyń to jedna z najpopularniejszych metod usuwania zabrudzeń z soczewek. Wynika to głównie z faktu łatwej dostępności tego preparatu i jego skuteczności w kontakcie z tłuszczem. Pojawia się jednak pytanie – czy można myć okulary płynem do mycia naczyń? Można. Ważne jest, by był to produkt jak najbardziej delikatny, pozbawiony substancji zapachowych i barwników, mogących źle wpłynąć na powłoki ochronne w soczewkach. W tej roli dobrze sprawdzi się hipoalergiczny płyn do naczyń.
Użycie płynu do czyszczenia okularów
Brudne okulary warto myć przede wszystkim specjalnym, przeznaczonym do tego celu preparatem. Standardowe płyny do czyszczenia okularów często zawierają alkohol, który może niszczyć powłoki ochronne na soczewkach. Dlatego nasz salon nie poleca tych produktów, szczególnie osobom z wrażliwym, które mogą odczuwać podrażnienia skóry i oczu. Alternatywa to coraz popularniejsze hipoalergiczne płyny do czyszczenia okularów – bazujące na wodzie farmakologicznej, bez środków zapachowych i konserwantów. Każde z nich występują buteleczkach z rozpylaczem, który umożliwia aplikację preparatu w odpowiedniej ilości, bezpośrednio na soczewki okularowe
Ściereczki do czyszczenia okularów
Jednym z podstawowych narzędzi do czyszczenia szkieł okularowych są ściereczki z mikrofibry. Delikatny materiał świetnie sprawdza się na co dzień do usuwania zabrudzeń, takich jak kurz, odciski palców czy krople deszczu. W przeciwieństwie do papieru toaletowego czy chusteczek – nie rysują szkieł i nie uszkadzają powłok ochronnych. Pamiętaj jednak, by ściereczkę regularnie myć, na przykład w wodzie z mydłem. W ten sposób usuniesz z niej brud i zapobiegniesz rozmazywaniu go.
Czyszczenie ultradźwiękowe
Czyszczenie okularów za pomocą ultradźwięków to zaawansowana i skuteczna metoda, która pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc, takich jak załamania w oprawkach czy niewidoczne mikroprzestrzenie na powierzchni soczewek. W ramach tego procesu okulary trafiają do specjalnego urządzenia, generującego fale ultradźwiękowe. Te z kolei tworzą mikroskopijne bąbelki w wodzie lub specjalnym roztworze czyszczącym, które w następnej kolejności „eksplodują”, usuwając brud, tłuszcz i inne zanieczyszczenia – wszystko to bez ryzyka uszkodzenia delikatnych soczewek czy powłok ochronnych. To sposób polecany zwłaszcza właścicielom drogich okularów, w których optyk lub okulista zalecił umieszczenie zaawansowanych powłok (polaryzacja czy filtr blue light).
Czego unikać podczas czyszczenia okularów?
- Przede wszystkim nie używaj materiałów szorstkich: ręczników papierowych, ubrań, chusteczek higienicznych, ponieważ mogą one zarysować soczewki, szczególnie te z powłoką antyrefleksyjną.
- Unikaj silnych środków chemicznych, takich jak płyny do mycia szyb, alkohol czy ocet, bo one też stanowią duże zagrożenie dla szkieł okularowych.
- Nie czyść okularów „na sucho”, czyli bez uprzedniego spłukania ich wodą lub preparatem do czyszczenia. Kurz i drobne cząsteczki mogą działać jak papier ścierny i prowadzić do mikrozarysowań, które z czasem znacząco pogorszą jakość widzenia w okularach.
- Nie mocz okularów w gorącej wodzie. Może ona odkształcić oprawki i spowodować nieodwracalne szkody w powłokach soczewek.
Czyszczenie różnych typów okularów i powłok
To jak powinno się prawidło czyścić okulary, zależy między innymi od ich rodzaju oraz dostępnych w nich powłok uszlachetniających.
Czyszczenie okularów z antyrefleksem
Okulary z antyrefleksem wymagają ostrożnego działania, biorąc pod uwagę delikatność powłoki antyrefleksyjnej i jej podatność na zarysowanie. Jak czyścić okulary z antyrefleksem? Przede wszystkim unikaj agresywnych środków chemicznych, takich jak płyn do mycia szyb. Zamiast tego użyj ciepłej wody z mydłem lub specjalnego preparatu do czyszczenia okularów, którego skład został sprawdzony przez specjalistów. Po umyciu osusz szkła miękką ściereczką z mikrofibry. W ten sposób unikniesz smug i rys. Zrezygnuj z przecierania okularów na sucho lub wycierania ich zwykłymi chusteczkami.
Mycie okularów progresywnych
Okulary progresywne wyróżnia złożona konstrukcja optyczna, zapewniająca płynne przejścia między różnymi strefami widzenia (bliskim, pośrednim i dalekim). W tym przypadku umiejętne czyszczenie jest kluczowe, by nie zakłócić przejrzystości żadnej z nich. Czym czyścić okulary progresywne? Warto użyć ciepłej wody z mydłem, która usunie tłuszcz i inne zabrudzenia. W ich przypadku należy zrezygnować z silnych detergentów, a umyte szkła wycierać wyłącznie ściereczką z mikrofibry.
Czyszczenie okularów przeciwsłonecznych
Aby uzyskać maksymalny komfort widzenia, okulary przeciwsłoneczne muszą być regularnie czyszczone. Dotyczy to zarówno okularów z funkcją korekcyjną, jak i bazujących wyłącznie na filtrach UV. Tym bardziej, że po okulary sięgamy często w otoczeniu piasku, wody i nakładamy na twarz posmarowaną tłustymi kremami przeciwsłonecznymi – wtedy o zabrudzenia łatwiej. Najlepszym sposobem jest przepłukanie okularów ciepłą wodą, by usunąć z nich drobinki piasku i kurzu, następnie umycie wodą z mydłem, a na końcu wysuszenie specjalną ściereczką do okularów.
Jak utrzymać okulary w czystości i dlaczego czyszczenie okularów jest ważne?
Czyszczenie oprawek okularów i ich soczewek jest ważne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Każde zabrudzenie – od tłustej plamy, przez rysę, po drobinki kurzu lub piasku – ograniczają przejrzystość szkieł i pogarszają jakość widzenia. Ponadto powodują, że oko częściowo koncentruje się na zanieczyszczeniach, a to prowadzi do zmęczenia oczu, bólu głowy, z czasem nawet do pogłębienia wady wzroku.
Zgodnie z tym, co staraliśmy się przekazać w tym artykule, utrzymanie okularów w czystości wymaga regularnego mycia z użyciem delikatnych preparatów i miękkiej ściereczki. Po wodę, mydło i mikrofibrę sięgnij zawsze, gdy widzisz choćby pojedyncze zanieczyszczenia – Twój wzrok Ci za to podziękuje. Zauważysz też, że korzystanie z okularów jest tak samo wygodne, mimo upływającego czasu, a te nie wymagają zbyt częstej wymiany (jeśli wada wzroku nie ulega pogłębieniu).
Pytania pacjentów Visus o czyszczenie okularów
A w ramach podsumowania tego artykułu odpowiemy na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów naszej kliniki okulistycznej.
Jak czyścić okulary, aby nie było smug?
Aby wyczyścić okulary bez pozostawiania smug, najpierw przepłucz je letnią wodą – w ten sposób usuniesz kurz i drobinki innych zabrudzeń. Następnie – gdy wybierasz mycie okularów mydłem – nałóż odrobinę mydła na dłonie, spień je i dopiero potem nałóż na mokre okulary. Delikatnie przecieraj palcami zarówno szkła, jak i oprawki. Na końcu dokładnie spłucz i wytrzyj na sucho miękką ściereczką z mikrofibry. Jeśli wybierzesz specjalny płyn do czyszczenia okularów w sprayu, ryzyko smug jest znacznie mniejsze.
Jak czyścić noski w okularach?
Noski w okularach, ze względu na stały kontakt ze skórą twarzy, są bardziej narażone na tłuste zabrudzenia. Jednocześnie wiele osób pomija je podczas codziennego mycia okularów. Warto więc o nich pamiętać i raz na jakiś czas poświęcić dodatkową chwilę, by je wyczyścić – miękką szczoteczką do zębów (uważając, by nie przecierać nią soczewek), jeśli zabrudzeń jest więcej lub ściereczką z mikrofibry zwilżoną wodą z odrobiną mydła, jeśli występuje ich mniej i wyglądają na łatwe do usunięcia.
Czym wyczyścić porysowane okulary?
Porysowanych okularów nie należy czyścić żadnymi domowymi środkami, bo może to pogorszyć stan soczewek. Najlepiej skonsultować się z optykiem, który oceni uszkodzenia i doradzi wymianę soczewek lub ich profesjonalne polerowanie, jeśli to możliwe. Używanie specjalistycznych płynów do czyszczenia nigdy nie naprawi już wytworzonych rys, ale pomoże utrzymać soczewki w czystości – bez kurzu i tłustych plam.
Jaki płyn do czyszczenia okularów wybrać?
Do czyszczenia okularów należy wybrać specjalistyczny preparat dedykowany takiemu użyciu, najlepiej prosto z salonu optycznego. Wtedy masz pewność, że będzie bezpieczny dla soczewek wraz z obecnymi na nich powłokami.
Czym najlepiej czyścić okulary, żeby nie parowały?
Jeśli często doświadczasz parowania okularów, możesz rozpocząć stosowanie produktów do czyszczenia – płynów lub chusteczek – które nie tylko usuną wszystkie zabrudzenia, ale też utworzą na soczewkach powłokę antyfog.
Czy okulary można myć mydłem?
Tak, okulary można myć łagodnym mydłem bez dodatków zapachowych i substancji chemicznych. Po umyciu okulary powinny być dokładnie spłukane wodą i osuszone ściereczką z mikrofibry.
Czy okulary można myć płynem do szyb?
Niestety okularów nie można myć płynem do szyb. Istnieje duże ryzyko, że ten – między innymi ze względu na obecność amoniaku – uszkodzi powłoki ochronne soczewek, znacząco pogarszając ich jakość.