Porady okulistyczne i optyczne

Rodzaje soczewek okularowych

1. JEDNOOGNISKOWE

Są to soczewki, dzięki którym skorygujesz jeden punkt widzenia – punkt dali lub bliży.

Szybka adaptacja do nowych okularów

Oznacza to, że osoby krótkowzroczne (mające minusy) początkowo mogą postrzegać świat jako mniejszy, zaś pacjentom nadwzrocznym (mającym plusy) wszystko wydaje się większe. Pojawia się dyskomfort w postaci „uciekającej” podłogi lub powiększonych stopni schodów. Jednak mózg człowieka ma zdolność sprawnej adaptacji, pacjent szybko przyzwyczaja się do nowej jakości widzenia.

2. DWUOGNISKOWE

Soczewki te są dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują korekcji zarówno do dali (np. telewizor), jak i bliży (np. czytanie).

Jeśli nie chcesz nosić dwóch par okularów lub gdy twoja praca wymaga ostrego widzenia do dali i bliży, są to soczewki stworzone właśnie dla Ciebie.

Soczewka zbudowana jest z dwóch części: wyższą część zajmuje większy obszar do dali, niższą – mniejsza powierzchnia do bliży.

Uwaga! Pacjenci po raz pierwszy decydujący się na soczewki dwuogniskowe muszą nauczyć się ich użytkowania, np. przy wychodzeniu z autobusu należy schylić głowę, by w osi widzenia znalazł się obszar soczewki do dali.

3. PROGRESYWNE

Są to soczewki wieloogniskowe, dzięki którym możesz widzieć wyraźnie na każdą odległość.

Czy potrzebujesz okularów do czytania, do komputera i do patrzenia w dal? Soczewka progresywna wygląda jak normalna soczewka. Na jej powierzchni znajdują się trzy niewidoczne strefy korekcji: moc do bliży, do widzenia odległości pośredniej oraz do patrzenia w dal.

Czy jadąc samochodem, chciałbyś móc bez przeszkód oprócz drogi obserwować nawigację?

Uwaga! Podobnie jak użytkownicy soczewek dwuogniskowych, pacjenci noszący soczewki progresywne muszą przyzwyczaić się do nowego sposobu patrzenia. Przy stosowaniu tego rodzaju soczewki należy unieść głowę, chcąc np. spojrzeć na przedmiot znajdujący się w niewielkiej odległości, ale powyżej poziomu wzroku. Soczewka progresywna ma dwie nieczynne strefy boczne. Oznacza to, że chcąc zobaczyć wyraźnie przedmioty umiejscowione z boku, trzeba tak obrócić głowę, by patrzeć na nie przez środkową część szkła.

4. ANTYREFLEKS, czyli powłoka antyodblaskowa

Soczewki okularowe, jak większość powierzchni szklanych, odbijają padającą na nie część światła.

Efektem tego jest strata jasności, tym bardziej że soczewka okularowa ma dwie powierzchnie: zewnętrzną i wewnętrzną. Dochodzi do tworzenie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) na części zewnętrznej, np. od ekranu komputera; na części wewnętrznej widać odbicie własnego oka. Mózg ludzki eliminuje te zakłócenia, dzieje się to jednak kosztem wzmożonego wysiłku narządu wzroku.

Dzięki soczewce z anty refleksem zobaczysz więcej, ostrzej, a barwy będą bardziej naturalne. 

5. POWŁOKA CHRONIĄCA PRZED ŚWIATŁEM NIEBIESKIM

Powłoka ta zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego, dlatego wskazana jest dla użytkowników nowych technologii.

W dzisiejszych czasach coraz bardziej jesteśmy narażeni na promieniowanie niebieskie generowane przez monitory LED i LCD.

Zmęczenie wynikające ze stosowania smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów, a także oświetlenia LED związane jest z mrużeniem oczu. Światło niebieskie, przechodząc przez soczewkę oka, skupia swoje wiązki za siatkówką, wytwarzając niewyraźny obraz. Dzięki mrużeniu oka pobudzamy napięcie mięśni akomodacji, umożliwiając ustawienie soczewki oka tak, by załamywała promienie niebieskie na siatkówce.

Szkła mające powłokę chroniącą eliminują szkodliwe działanie promieni koloru niebieskiego emitowanych przez urządzenia cyfrowe.

Autor

Dr n. med. Magdalena Dalz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który ukończyła w 2009 roku. W 2010 roku rozpoczęła tamże studia doktoranckie. Od 2012 roku pracuje na stanowisku młodszego asystenta w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Coroczny uczestnik szkoleń, konferencji i zjazdów okulistycznych. Na swoim koncie ma wystąpienia na sympozjach oraz publikacje naukowe.